הכרה ברמת הגולן

ארצות הברית מכריזה

רמת הגולן חלק בלתי
נפרד ממדינת ישראל

 

אחד ההישגים הגדולים של בנימין נתניהו

ריבונות ישראל על רמת הגולן

ב-21 במרץ 2019 הצהיר נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שארצו מכירה באופן מלא בריבונות הישראלית ברמת הגולן. ב-25 במרץ 2019 חתם טראמפ על הצהרה שמכירה בריבונות ישראל על רמת הגולן

 

ב-21 במרץ 2019 הצהיר נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שארצו מכירה באופן מלא בריבונות הישראלית ברמת הגולן. ב-25 במרץ 2019 חתם טראמפ על הצהרה שמכירה בריבונות ישראל על רמת הגולן

ישראל כבשה את הגולן מסוריה במלחמת ששת הימים
וסיפחה אותו רשמית עם חוק הגולן ב-1981, בצעד שלא הוכר בעולם.הקהילה הבינלאומית גינתה את כיבושם וסיפוחם ככיבוש צבאי בלתי חוקי של ישראל עד שבנימין נתניהו

ההצהרה
ב-21 במרץ 2019 הצהיר נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי “לאחר 52 שנים הגיע הזמן שארצות הברית תכיר באופן מלא בריבונות הישראלית ברמת הגולן, דבר חשוב מבחינה אסטרטגית וביטחונית לישראל וליציבות האזורית.”

ארבעה ימים לאחר מכן, בטקס סמלי בבית הלבן במעמד ראש ממשלת ישראל ונציגים שונים של הממשל העוסקים במזה”ת וישראל, חתם טראמפ על הצהרה נשיאותית שמכירה בריבונות ישראל על רמת הגולן.

תגובות
פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לוויקיפדיה והשלימו אותו. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה. וכן מה היו התגובות בישראל (מלבד זו של נתניהו) ובחו”ל להצהרה?.
ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, הודה לנשיא טראמפ על ההצהרה: “במשך השנים לישראל היו הרבה חברים בחדר הסגלגל אבל מעולם לא היה לישראל חבר טוב כמוך… הראית זאת שוב היום עם ההכרה הרשמית בריבונות בגולן. זה באמת יום היסטורי. היו הצהרות היסטורית – המלך כורש, בלפור, הנשיא טרומן והנשיא טראמפ – עשית זאת פעמיים: בהחלטה האמיצה שלך על ירושלים ועל הגולן.” מאוחר יותר הודיע נתניהו כי בכוונתו לאשר הקמת יישוב חדש ברמת הגולן שייקרא רמת טראמפ, כמחווה על ההכרה.

מזכ”ל האו”ם, אנטוניו גוטרס, אמר כי “מעמדו של הגולן לא השתנה”. המהלך האמריקני גרר גינוי, ביקורת או דחייה מצד

האיחוד האירופי, בריטניה, גרמניה, צרפת, בלגיה, ספרד, פולין, דרום אפריקה, טורקיה, מצרים, הליגה הערבית, רוסיה, ערב הסעודית, בחריין, קטר, כווית, ירדן, עיראק, איראן, לבנון, יפן, קובה, אינדונזיה, קנדה, פקיסטן, סודאן, מלזיה, וסין.

עוד

  1. ^טראמפ חתם על ההכרה ההיסטורית בריבונות ישראל בגולן, ynet, ‏2019-03-25 (בעברית)
  2. ^ “הצהרה היסטורית של הנשיא טראמפ: “הגיע הזמן שארצות הברית תכיר בריבונות ישראל בגולן”
  3. ^ טל שניידר, ‏טראמפ ונתניהו נפגשו: ארה”ב הכירה בריבונות הישראלית על רמת הגולן, באתר גלובס.
  4. ^ איתמר אייכנר, “רמת טראמפ”: הממשלה תאשר את היישוב ע”ש נשיא ארה”ב בגולן, באתר ynet, 13 ביוני 2019
גלילה למעלה