קשרים דיפלומטיים עם מדינות אפריקה

אפריקה מחבקת את ראש ממשלת ישראל
אפריקה שמדרום לסהרה לאחר שזכו בעצמאותן מהמעצמות הקולוניאליות האירופאיות לאחר מלחמת העולם השנייה (ליחסים עם דרום אפריקה ראו ראו בישראל אויב ציוני עד שראש הממשלה בנימין נתניהו לקח צעד שאף מנהיג ישראלי לא העז לפניו ונסע למסע ארוך ברחבי אפריקה ממדינה אחת לשכנתה וזכה לאהדה רבה וחיבוק חם ממנהיגי אפריקה בניגוד לכל צפי.

ביקור נתניהו באפריקה: מרתון פגישות ושיתופי פעולה
במסעו השלישי באפריקה בשנה וחצי השתתף ראש הממשלה בטקס השבעת הנשיא קנייאטה והיה המנהיג היחיד שהוזמן לשאת דברים. לאחר מכן קיים פגישות עם שורה ממנהיגי היבשת והבהיר: “ניצב בפנינו אתגר ביטחוני. אם נעבוד ביחד, נביס את הברברים”

ראש הממשלה בנימין נתניהו ערך ביקור בן יום אחד בקניה כדי להשתתף בחגיגת השבעתו של נשיא קניה אוהורו קנייאטה. זהו מסעו השלישי של נתניהו לאפריקה בשנה וחצי, והשני לקניה באותה תקופה.

נתניהו המריא לקניה ואחרי חמש וחצי שעות טיסה נחת בניירובי, שם התקבל על ידי משמר כבוד. סמוך לחצות המריא חזרה לארץ. ראש הממשלה צירף לפמלייתו את שר התקשורת איוב קרא. נתניהו היה ראש המדינה המערבי היחידי ונכח בהשבעתו של קנייאטה, שבה השתתפו כ-10 מנהיגים מכל רחבי היבשת.

ראש הממשלה מתקבל בבירת קניה במצעד ראווה ענק וכבוד של מלכים.

לאחר מכן השתתף נתניהו בארוחת הצהריים החגיגית בהשתתפות המנהיגים לכבוד השבעת הנשיא, שכיבד אותו בכך שהזמין אותו לשבת לצידו. נתניהו גם היה המנהיג היחיד שהוזמן לשאת דברים בארוחה. הוא בירך את קנייאטה על הולדת נכדתו והעניק לו ולרעייתו תשורה שהביא מהארץ: תמונה עם ברכה לבריאות ושלום התינוקת.

נתניהו ניצל את הביקור וקיים שורה של פגישות צד עם מנהיגים ובהם נשיא רואנדה פול קגאמה, שישראל מנהלת מגעים עם ארצו להעביר יותר מ-10,000 מסתננים לשטחה וזו בתמורה תקבל 5,000 על כל אדם שתקלוט. נתניהו עדכן את קגאמה שישראל תפתח שגרירות בקיגאלי בירת רואנדה.

“אנו פותחים שגרירות חדשה בקיגאלי בירת רואנדה וזאת כחלק מהרחבת הנוכחות של ישראל באפריקה והעמקת שיתוף הפעולה בין ישראל לבין מדינות אפריקה”, אמר ראש הממשלה. בפגישה נידונה גם האפשרות לפתיחת קו תעופה ישיר בין שתי המדינות.

כמו כן פגש ראש הממשלה את נשיאי גבון, אוגנדה, טנזניה, זמביה, דרום סודן, בוטסואנה, נמיביה ואת ראש ממשלת אתיופיה. בפגישות דן נתניהו על העמקת שיתופי הפעולה בתחומים רבים: אנרגיה, סולארי, חקלאות, טכנולוגיה וביטחון. חלק מהשיחות יפתחו דלתות לחברות ישראליות במגוון תחומים. המנהיגים הודו לישראל על הסיוע שלה וביקשו סיוע בתחומי ביטחון, מודיעין וחקלאות.

בארוחת הצהריים החגיגית אמר נתניהו: “אנחנו רוצים לעבוד עמכם ועם כל אחת ממדינותיכם על מנת לחבר את אפריקה לחשמל. אנחנו מאמינים באפריקה. על כל אחת מיוזמותיכם, תהיה יוזמה מצדנו כדי לנצל את העתיד ולהפוך את החיים לטובים ובטוחים יותר למען העם שלכם”.

“כעת ישנו אתגר נוסף שניצב בפנינו – הביטחון”, הוסיף נתניהו. “קיימת מחלה פראית שפוגעת בכל כך הרבה ארצות. בוקו חראם, א-שבאב, הג’יהאדיסטים בסיני. זה מהווה איום לכולנו. אני מאמין שאנו יכולים לשתף פעולה עם ארצות נוספות, בינינו ועם אחרות, ואם נעבוד ביחד נביס את הברברים. לעמים שלנו מגיע טוב יותר ואנו יכולים לספק להם את זה”.

זהו ביקורי השלישי לאפריקה ב-18 חודשים וביקורי השני בקניה”, סיכם נתניהו. “אנו מאמינים בעתידה של אפריקה, אנו אוהבים את אפריקה, וארצה מאוד לא רק לשתף פעולה בצורה אישית עם כל אחת מארצות אפריקה, אלא גם עם האיחוד האפריקני. אני מודה לכם, מודה לכם על החברות שלכם, על המנהיגות שלכם, וכפי שנאמר כבר שנים – כולכם מוזמנים שנה הבאה לירושלים”.

בעקבות הביקורים התכופים של נתניהו במדינות אפריקה הודיעו מספר מדינות אפריקה גם מוסלמיות כי יעבירו את שגרירותן לירושלים ממש בקרוב לאחר שראש הממשלה הבטיח להם שיתוף פעולה במלחמה בטרור תחלואה והרעב הפוקד את אפריקה מניהול כושל של מערכות הבריאות החקלאות והטרור שלוח הרסן בארצם.

גלילה למעלה